Kamil Socha nowym trenerem Bytovii

Nowym trenerem naszego klubu został Kamil Socha. Szkoleniowiec związał się z Bytovią do końca obecnego sezonu. Witamy w czarno-biało-czerwonej rodzinie!

49-letni szkoleniowiec urodził się w Tomaszowie Mazowieckim. Jak większość trenerów rozpoczynał swoją piłkarską przygodę na boisku jako bramkarz, zapisując w swoim CV grę w III lidze, m.in. w rezerwach Widzewa Łódź. Posiada bogate, 15-letnie doświadczenie na ławce trenerskiej od ligi okręgowej aż do I ligi.

Swój debiut jako szkoleniowiec zaliczył w 2005 roku, kiedy to objął klub ze swojego regionu – trzecioligową Unię Skierniewice. Przez następne lata pracował w drużynach, grających od klasy okręgowej do III ligi, wśród których znajdowały się takie kluby jak MKS Kutno czy Mazovia Rawa Mazowiecka. Jego piłkarskie doświadczenie i fach zostały zauważone w 2013 roku, kiedy otrzymał angaż w akademii wielokrotnego Mistrza Polski – Legii Warszawa.

Po dwóch latach pracy w drużynie “Wojskowych” wrócił do prowadzenia zespołu ze swojego domowego podwórka. Po powrocie do Skierniewic wywalczył z Unią awans do IV ligi, deklasując zespoły z ligowej stawki – zdobywając 76 punktów, strzelając 96 bramek, a tracąc zaledwie 16. Sukces został zauważony przez Dariusza Banasika, prowadzącego wówczas pierwszoligowe Zagłębie Sosnowiec, który powołał go do swojego sztabu jako asystenta. Pierwsza przygoda na poziomie centralnym trwała jednak krótko, z powodu późniejszego zwolnienia szkoleniowca zespołu z Sosnowca.

Na bezrobociu trenerskim Socha jednak długo nie przebywał, bo już w październiku objął Piast Żmigród, do którego przychodził w celu utrzymania zespołu w III lidze. Wiosną Piast został jedną z rewelacji ligi, będąc najlepiej punktującym zespołem rundy rewanżowej. Ostatecznie zajęli bardzo dobre, 6. miejsce na koniec sezonu. Wówczas przyszedł czas na pierwsze kroki na poziomie centralnym w roli pierwszego trenera. Szkoleniowiec najpierw prowadził pierwszoligowe Wigry Suwałki, a następnie drugoligową Pogoń Siedlce. W obu tych klubach miał okazję rywalizować z Bytovią (remis w barwach Wigier i zwycięstwo jako opiekun siedlczan). Przez ostatni rok 49-latek ponownie prowadził Piast Żmigród w III lidze. W poprzednim sezonie znów miał za zadanie utrzymać ekipę, jednak rozgrywki ostatecznie odwołano bez spadków. Jesień batalii 2020/21 była początkowa trudna dla Piasta, m.in. poprzez problemy kadrowe, ale po udanej końcówce rundy (7 meczów bez porażki) żmigrodzianie wydostali się ze strefy spadkowej.

Wraz ze sztabem będziemy ciężko pracować, żeby zacząć budować coś, co powinno funkcjonować w takich miastach i w takich klubach, czyli budowanie drużyny w oparciu o młodzież z Bytowa i okolic, co jest ważne w promowaniu regionu i miejscowych talentów. Celem nadrzędnym jest oczywiście utrzymanie, bo takiego klubu nie może zabraknąć na szczeblu centralnym – mówił tuż po parafowaniu umowy trener Kamil Socha.

– Rozmawialiśmy z kilkoma kandydatami, ale to trener Socha przekonał nas swoim pomysłem na drużynę i jej funkcjonowanie. Od razu załapaliśmy wspólny język z trenerem, a nasze wizje dot. rozwoju klubu również są bardzo podobne. Kontrakt podpisaliśmy na razie tylko na pół roku, ale wszyscy liczymy, że będzie to długotrwały, pełen sukcesów projekt – zaznacza prezes Bytovii, Tomasz Baranowski.

Trenerowi gratulujemy nowego wyzwania na Kaszubach – życzymy wielu zwycięstw oraz owocnej pracy w drużynie “Czarnych Wilków”!