Camargo: W zespole czuć pozytywną energię

– W zespole czuć pozytywną energie, dobrą atmosferę, żyjemy piłką z dnia na dzień – powiedział w wywiadzie nasz obrońca, Matheus Camargo. Zapraszamy do lektury krótkiej rozmowy z naszym obrońcą.

Runda wiosenna trwa już w najlepsze – za nami 5 spotkań, z których 4 rozegrałeś w pełnym wymiarze czasowym. Co więcej, zostałeś wybrany do jedenastki 22. kolejki. Spodziewałeś się tak dobrego wejścia w 2021 rok pod skrzydłami nowego trenera?

Zimą straciliśmy kilku naprawdę dobrych zawodników, zmienił się nasz styl gry, taktyka i na pewno z początku ciężko było osiągnąć od razu oczekiwane rezultaty tych zmian. Po pierwszym spotkaniu (przegranym w Siedlcach 0:2 przyp. red.) obawiałem się, że w zespole pojawią się wątpliwości przed dalszą częścią sezonu, jednak przetrwaliśmy to razem, jako zespół. Ciężko pracujemy, a w zespole czuć pozytywną energie, dobrą atmosferę i żyjemy piłką z dnia na dzień, cieszę się z tego! W ostatnich 4 spotkaniach zdobyliśmy 8 punktów.  Jest to dobra rzecz do zdobycia pewności siebie w swoje umiejętności, by walczyć do końca sezonu.

Bytovia jest Twoim pierwszym klubem w Europie. Przyleciałeś do nas z Brazylii, gdzie grałeś w Campinense. Czym różni się polska piłka od brazylijskiej? Co zaskoczyło Cię po pierwszych treningach i meczach w polskiej lidze?

Jest kilka różnic, jeśli chodzi o styl gry brazylijski a polski. Odczuwalna jest różnica w intensywności i stylu gry. W Brazylii gra jest bardziej dynamiczna, gramy więcej z piłką przy nodze, przenosimy często ciężar gry na drugą stronę w celu zdobywania przestrzeni na połowie rywala. Duże znaczenie mają również boiskowe indywidualności – zawodnicy dobrze wyszkoleni technicznie, którzy mogą zmienić przebieg meczu jednym ruchem, jednym dryblingiem i tym podobnym. W Polsce gra jest bardziej intensywna, szybka i fizyczna. Dochodzi do wielu bezpośrednich pojedynków o piłkę. Dużą rolę odgrywają częste kontrataki, jak i długie piłki. Chwilowy brak koncentracji może zostać natychmiastowo wykorzystany przez rywala co może mieć duży wpływ na przebieg spotkania.

Dowiedziałem się troszkę o tym, co myślisz o polskiej piłce, jednak zarówno mnie, jak i naszych kibiców ciekawi co sądzisz o Polsce. Co, po pierwszych miesiącach w naszym kraju zrobiło na Tobie wrażenie, co się spodobało?

Niestety przez sytuacje pandemiczną, przez którą przechodzimy, nie miałem jeszcze przyjemności lepiej poznać Polski, od tej turystycznej strony, jak i wielu innych.  Na pewno bardzo dobrze poznałem zimę (śmiech). Było to dla mnie trudne doświadczenie, ponieważ w Brazylii temperatura rzadko kiedy schodzi poniżej 10 stopni. W Polsce natomiast w zimowym czasie temperatura trzyma się poniżej 0. Jednak bardzo polubiłem Polskę, czuje się tutaj bardzo bezpiecznie i dobrze. Mam nadzieję, że latem będę mógł lepiej poznać Wasz kraj – i mam nadzieję, że do tego czasu poprawi się sytuacja na świecie, bym mógł to zrobić bez obaw.

Na koniec pytanie na temat przyszłości – jakie cele stawiasz przed sobą w tym sezonie?

Liczę na to, że będę zbierał jak najwięcej minut na boisku, prezentował się z bardzo dobrej strony i pomagał klubowi zdobywać punkty oraz osiągać założone cele. Marzę także o tym, aby w koszulce Bytovii zdobyć bramkę. Byłoby to coś wspaniałego!