Środy z historią: Zaczytani w Bytovii

Na początku obecnego sezonu wróciliśmy do wydawania programu meczowego. Zapewne starsi z Was pamiętają jeszcze “Informatory dla kibiców” z początku XXI wieku. Dzisiaj przybliżymy Wam historię gazetek wydawanych pod szyldem Bytovii.

Pierwsza strona premierowego numeru “Informatora dla kibiców” z 23 marca 2000 roku.

Początki piśmiennictwa związanego z “Czarnymi Wilkami” sięgają 2000 roku. Wówczas lokalni działacze Jerzy Saldat, Rafał Łuczak i Bogdan Adamczyk założyli pierwszy w historii klubu “Informator”. Premierowy numer ukazał się 23 marca 2000 roku. Z pierwszej strony do kibiców Bytovii wołał duży napis: “WITAMY!”. Kilka słów przywitania napisał też Rafał Łuczak. Szata graficzna była nieco archaiczna, ale był to raptem początek nowego tysiąclecia, a panowie założyciele dopiero uczyli się tego, jak tworzyć takie gazetki.

Biuletyn z miejsca stał się jednak jednym z głównych źródeł informacji o naszym klubie oraz rywalach. Początek obecnego stulecia to czasy, gdy Internet nie był jeszcze używany tak powszechnie, jak dziś, a wielu kibiców mogło czerpać wiadomości wyłącznie z prasy. Gazetka dotycząca Bytovii była więc dla fanów sporym rarytasem. Wywiady z zawodnikami, obszerne fotorelacje, artykuły, tabele, czy klasyfikacje strzelców, to wszystko można było znaleźć na kartach “Informatora”. Niezwykle wartościowa i nietypowa rzecz w klubie, który wówczas występował w klasie okręgowej.

Oprócz wspomnianego biuletynu w tamtym czasie działała również strona www.bytovia.pl. – Na początku był bardzo dziwny i nietypowy adres: www.kurierbytowski.com.pl/bytovia. Funkcjonowało to na serwerze kurierowym i później trzy razy następował lifting tej strony, aż do czasów nastania witryny drutexbytovia.pl. Strona bytovia.pl była nawet wybierana najlepszą piłkarską stroną internetową na Pomorzu. Były takie niezależne głosowania redaktorów różnych stron internetowych. Sporo energii to kosztowało, żeby prowadzić to na bieżąco. Później już byłem z tym sam, tylko dorywczo mi różne osoby na różnych etapach pomagały – wspominał po latach Bogdan Adamczyk.

“Informator dla kibiców” był wydawany przez kilka lat, przechodząc kilka modyfikacji szaty graficznej. Jesienią 2008 roku na rynku bytowskiej prasy pojawiła się jednak nowa, jeszcze bardziej ambitna publikacja pod tytułem “Bytoviak”. Był to miesięcznik, który w przeciwieństwie do “Informatora” był drukowany w kolorze. Nie przetrwał jednak długo i pojawiło się zaledwie kilka numerów. Niestety względy ekonomiczne nie pozwoliły na kontynuację wydawnictwa.

Później przez wiele lat nie ukazywała się żadna gazetka związana z naszą drużyną. Jedynym źródłem wiadomości była więc strona internetowa, która czasami nie była na bieżąco aktualizowana i kibice musieli szukać alternatywnych źródeł informacji. W końcu po kilku latach przerwy udało się reaktywować tradycję wydawania programów meczowych na temat Bytovii. Przed startem obecnego sezonu ukazał się pierwszy numer naszej nowej gazetki: “Czarny Wilk”, którą mogliście nabyć przed każdym domowym meczem czarno-biało-czerwonych. Zapewniamy, że gdy wrócicie już na stadion, ponownie będziecie mogli sięgnąć po program meczowy naszego klubu.