70 lat jak jeden dzień

To już 70 lat od kiedy kibice mogą emocjonować się meczami piłkarskimi na poziomie 1 ligi. Dokładnie 20 marca 1949 roku została rozegrana inauguracyjna kolejka na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej. To doskonała okazja do tego, aby podziękować wszystkim, którzy uczestniczą w życiu 1 ligi.

W pierwszych latach liga składała się z dwóch grup – północnej i południowej. Mistrzostwo grupy północnej wywalczyła wówczas Garbarnia Kraków, która w 1 lidze rywalizuje również teraz.

Przez wiele lat rozgrywki te zmieniały się bardzo dynamicznie. W sezonie 1952/1953 liga liczyła aż 40 drużyn, najdłużej – bo aż 26 lat – utrzymał się jednak podział 1 ligi na dwie grupy po 16 zespołów. Po licznych zmianach przed sezonem 2002/2003 ustalono liczbę klubów na 18 i taki stan rzeczy utrzymuje się do dziś. Z kolei sześć lat później nastąpiła reorganizacja rozgrywek, w skutek czego drugi poziom rozgrywkowy w Polsce przyjął nazwę 1 ligi.

W 2014 roku stowarzyszenie Piłkarska Liga Polska (które działało od 2001 roku) zostało zastąpione przez stowarzyszenie Pierwsza Liga Piłkarska z siedzibą w PZPN, który jest organizatorem rozrywek. W tym czasie 1 liga zyskała na jakości i renomie, w czym pomagają nasi sponsorzy i partnerzy: Fortuna Online Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o, OSHEE i telewizja Polsat Sport, a wcześniej firma Nice. W tym czasie kluby stały się również bardzo ważnym elementem w życiu lokalnej społeczności, na co wpływ z pewnością ma szkolenie dzieci i młodzieży, ale także wspieranie wielu akcji charytatywnych.

Jubileusz obchodzić będą dziś szczególnie we wszystkich klubach ich szefowie i pracownicy, którzy tę dzisiejszą Fortuna 1 Ligę tworzą na co dzień. A także wszyscy kibice! Jesteście bardzo ważną częścią naszej pierwszoligowej rodziny. Bez was piłka nożna nie byłaby taka sama. Życzymy, abyście w nadchodzących latach mogli cieszyć się z sukcesów waszych ulubionych drużyn oraz abyście mogli te sukcesy świętować na wypełnionym po brzegu stadionie. Cieszymy się, że razem robimy wartościowe rzeczy, bo w końcu #PierwszaLigaStylZycia.