Bytovia historia

Historia toczy się dalej

Na zgliszczach powojennego Bytowa już w 1945 r. spotykali się miłośnicy futbolu. Grali między ruinami zamku czy obecnej szkoły przy ul. Mierosławskiego. Jednak ich największym marzeniem było kopanie piłki na stadionie przy ul. Strzeleckiej, której wtedy nadano nazwę ul. Józefa Stalina [obecnie ul. Mickiewicza – przyp. red.]. Kilka lat wcześniej na tym obiekcie grał Sport Verein 08 Sturm Bütow. Jednak po tym zespole pozostały jedynie metalowe siatki w bramkach głównej płyty.

Nowi bytowiacy pierwszy mecz rozegrali w maju 1946 r. i to właśnie tę datę uznaje się za rok powstania Klubu Sportowego BYTOVIA Bytów. W 1947 r. piłkarze zadebiutowali w rozgrywkach ligowych. Później klub kilkakrotnie zmieniał nazwy. Wynikało to ze zmian patronów i opiekunów. Dzisiaj użylibyśmy słowa „sponsor”.

W 1949 r. Bytovią „zaopiekowała” się milicja i… Urząd Bezpieczeństwa. Stąd nowa nazwa GWARDIA Bytów. Jej największym sukcesem był awans do Klasy Wojewódzkiej. Bytowiacy jeździli na mecze od Chojnic po Kołobrzeg czy odległy Świdwin.

W 1951 r. klub przeszedł kolejną metamorfozę. Gwardyjski herb zastąpiła literka „B” na czerwonej tarczy. To charakterystyczny znak wszystkich klubów o tej samej nazwie w Polsce. Za sprawą zakładu Ceramiki na piłkarskiej mapie pojawiło się Zrzeszenie Sportowe BUDOWLANI Bytów.

Po restrukturyzacji wszystkich zakładów ceramicznych w kraju klub przejęła Powszechna Spółdzielnia Spożywców Społem. Od 1955 r. w tabelach piłkarskich widniała SPARTA-BYTOVIA Bytów, bo taką część nazwy miały kluby wspierane przez PSS-y. Bytowscy piłkarze w tym samym roku awansowali na jeden sezon do silnej wówczas Klasy A.

Jednak i ta przygoda szybko się zakończyła, bo w 1957 r. powrócono do pierwotnej nazwy BYTOVIA Bytów. I tym razem zmiana wyszła na dobre – od razu zanotowano powrót do klasy A. W tym miejscu należy się uzupełnienie, bo dla młodego pokolenia kibiców nazewnictwo ligi może być mylne. Dawniej Klasa A była czwartym i piątym poziomem rozgrywek – zależnie od sezonów. Reorganizacje rozgrywek były na porządku dziennym. Wynikało to trochę z liczby powstających jak grzyby po deszczu klubów. Również w Bytowie założono nowy klub piłkarski pod egidą kolei, stąd nazwa CZARNI Bytów. Jednak ich przygoda trwała krótko.

Tymczasem w Bytovii kolejna zmiana szyldu nastąpiła w trakcie sezonu 1963/64. Były to dobre czasy, bo w sprawy klubowe zaangażował się bytowski Postęp, stąd nazwa START-BYTOVIA Bytów. W 3 lata drużyna awansowała dwa poziomy rozgrywek wyżej. Wówczas klasa okręgowa była czwartym poziomem rozgrywkowym w kraju. Niestety, w 1969 klub przestał funkcjonować. Zainteresowanych tą historią odsyłam do lektury „Bytovia 1946-2006”.

Po półtorarocznej przerwie piłka nożna wróciła do Bytowa. Od 1975 r. klubem zaopiekował się PGR. Znowu funkcjonowała nazwa BYTOVIA Bytów, ale za to ze skrótem Ludowy Zespół Sportowy. Zimą 1979 r. drużynę wcielono w skład wielosekcyjnego klubu Międzyzakładowego Ludowego Klubu Sportowego BASZTA Bytów. Na przestrzeni lat wiemy, że nie było to trafne posunięcie. Na domiar złego w 1981 r. wycofano drużynę z rozgrywek. Reaktywacja nastąpiła po 2 latach. W ekspresowym tempie BASZTA awansowała do klasy okręgowej. Bytowiacy grali nawet w połączonej Słupsko-Koszalińskiej Klasie Okręgowej, co było odpowiednikiem późniejszej IV ligi.

W 1992 r. wrócono do nazwy BYTOVIA Bytów. Klub znowu był niezależny. Nowe młode pokolenie piłkarzy w sezonie 1993/1994 uzyskało awans do III ligi. Progi okazały się zbyt wysokie i klub spadł do okręgówki na kolejne 10 lat.

Na przełomie wieków, lokalni przedsiębiorcy rozpoczęli budowę zespołu na miarę IV ligi. Sukces udało się osiągnąć trzy lata po pozyskaniu nowego sponsora tytularnego. W sezonie 2004/2005 DRUTEX-BYTOVIA Bytów awansowała do IV ligi. Później z zegarmistrzowską dokładnością co trzy lata DRUTEX-BYTOVIA uzyskiwała promocję do wyższych lig kolejno: W sezonie 2007/2008 do III ligi, w 2010/2011 do II ligi i wreszcie w 2013/2014 do I ligi. W międzyczasie bytowiacy w trzech finałach z rzędu zdobyli dwa wojewódzkie Puchary Polski. Sukcesy odnoszono także w rozgrywkach centralnych o Puchar Polski, dochodząc dwukrotnie do 1/8 finału, a ostatnio nawet do 1/4 finału. Dwa razy przygodę z pucharami zakończyliśmy dopiero po pojedynkach z późniejszymi zdobywcami trofeum Arką Gdynia i Legią Warszawa, a wcześniej po pamiętnej potyczce z Wisłą Kraków. Chyba wielu kibiców zgodzi się, że właśnie mecz z 2009 r. był tym najbardziej pamiętnym w historii klubu. Nie tylko ze względów sportowych, ale także za sprawą budowy przez firmę Drutex S.A. tymczasowego stadionu na ponad 4,5 tys. widzów.

Po niewątpliwie najlepszych latach w historii klubu, po ponad 15 latach sponsor zakończył bogatą współpracę. W konsekwencji klub ponownie zmienił nazwę. Od 1 lipca 2018 r. w piłkarskich biuletynach widnieje Miejski Klub Sportowy BYTOVIA Bytów. Historia toczy się dalej.

Bogdan Adamczyk