Ulga podatkowa dla sponsorów

Wraz z rozpoczęciem nowego roku zaszło wiele zmian m.in. w systemie podatkowym. Jedną z nich jest tzw. ulga na sponsoring dla przedsiębiorców wspierających m.in. lokalne kluby sportowe. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem szczegółowo wyjaśniającym, ile może zyskać firma wspierająca sport.

Najważniejsze założenia

Od 2022 r. przedsiębiorcy zyskają możliwość dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT i CIT) 50% kosztów poniesionych na działalność sportową i kulturalną. Podatnik, oprócz zaliczenia poniesionych kosztów w 100% do kosztów uzyskania przychodu, uzyska prawo do dodatkowej preferencji w podatku dochodowym przez odliczenie od podstawy opodatkowania 50% poniesionych kosztów. Łącznie zatem w podatku dochodowym przedsiębiorca rozliczy 150% poniesionego kosztu.

Podatnicy uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, zyskają możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty stanowiącej 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych między innymi na działalność sportową, w formie kosztów poniesionych na finansowanie:

– klubu sportowego w zakresie realizacji celów jego działalności wskazanych w art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (m.in. zakup sprzętu sportowego, pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycie kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego),

– stypendium sportowego (rozumianego jako jednostronne, bezzwrotne świadczenie pieniężne, które jest przyznawane za osiągnięcie określonego wyniku sportowego albo umożliwiające przygotowanie się do imprezy sportowej),

– finansowanie imprezy sportowej, niebędącej jednak masową imprezą sportową,

Zasady i terminy odliczenia

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty, a podatnik korzystający z odliczenia będzie zobowiązany wykazać w zeznaniu poniesione koszty podlegające odliczeniu.

Skorzystanie z odliczenia nie jest traktowane jako zmniejszenie wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych na skutek odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, mające wpływ na wysokość dokonywanych odpisów amortyzacyjnych (nie stosuje się w tym przypadku przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o CIT). Zatem podatnicy dokonujący odliczenia nie muszą się obawiać, że wpłynie ono na wysokość kosztów z tytułu amortyzacji.

Opracowane przez Biuro Rachunkowe Iwona Kiedrowska.